Siyasi Parti Üyeliği Çıkanın Memurluğu Biter mi?

  • 10 Mayıs 2016
  • 343 kez görüntülendi.
Siyasi Parti Üyeliği Çıkanın Memurluğu Biter mi?

Zaman zaman üyelerimizden sorular almaktayız.

“Ben herhangi bir partiye kendi rızamla üye olmamama rağmen, sorgulamada bir partiye üye olduğum çıkmaktadır. Ne yapmalıyım?”

Bir Devlet memuru açısından bu çok önemli bir sorundur. Zira 657 sayılı Kanunun, Memurluktan Çıkarılmayı düzenleyen 125. maddesindeki fillerden birisi de “c) Siyasi partiye girmek“tir. Yani bir disiplin soruşturması halinde, siyasi partiye üye olan kişinin memuriyeti sona erdirilebilir.

Bu çerçevede memurlarınhttp://www.memurlar.net/haber/310617/ adresindeki bilgiler doğrultusunda siyasi partiye üye olup olmadıklarınısorgulamaları uygun olacaktır.

Eğer rızası dışında bir siyasi partiye üyeliği bulunanların aşağıdaki işlemlerden birisini yapması gerekmektedir:

“KAYITLI BULUNDUĞU SİYASİ PARTİDEN İSTİFA ETMEK İSTEYEN ÜYELERİN;
Kayıtlı Olduğu Siyasi Partiye başvurarak, Parti Genel Merkezince SİPARWEB Programına istifanın kaydedilerek onay için Başsavcılığımıza bildirmesi halinde,
Noter aracılığı ile düzenlenen istifaya ilişkin belge aslının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi halinde,
İlgilinin şahsen, kimliği ile birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvurarak istifa dilekçesi vermesi halinde,
Devlet Memurları için posta yoluyla başvurularda dilekçelerine görevli oldukları kurumdan alacağı görev belgesi aslının eklenmesi halinde,
İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına, şahsen kimliği ile birlikte başvurarak, İlçe Seçim Kurulu Hakiminin imzalı üst yazısı ile dilekçe ve kimlik fotokopisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi halinde, istifaları işleme alınacaktır.
Yukarıda belirtilen işlemler dışında yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. ”

Kaynak: memurlar.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ