Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 14 Temmuz 2016
 • 13.657 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pedagojik Formasyon eğitimi,  öğretmen olabilmek için alınması gereken, sizin iyi bir eğitimci  olma yolunda atacağınız en önemli adımlardan birisidir. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezun iseniz ve mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istiyorsanız pedagojik formasyon eğitimini almak zorundasınız.

Herhangi bir Eğitim fakültesinde okumuşsanız bu dersleri almışsınızdır ve öğretmen olacak şekilde mezun olursunuz.

Fakat öğretmen yetiştiren bir yüksek öğretim kurumundan mezun iseniz size sonradan belli saatler dahilindeki ilave eğitimlerle ‘Pedagojik Formasyon Eğitimi‘ almaları sağlanmaktadır.
Herhangi bir lisans programından mezun iseniz ve diploma not ortalamanız 2.5 /4 ya da 65/100 ise bu eğitimi size verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Daha aşağı not ortalamalarını da sertifika verilmektedir. İlanlarda bu detaylar yazmaktadır.

formasyon-nedir

Pedagojik formasyon eğitimleri, yılın her dönemi olmaktadır.

Eğer yurt dışındaki bazı üniversitelerden mezun iseniz ve formasyon eğitimi almak istiyorsanız denklik belgenizi aldıktan sonra Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen kriterler ile bu programlara dahil edilirsiniz. Başvurularınızı yapabilirsiniz.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Türkiye’deki bütün üniversitelerde lisans programı vardır ve pedagojik formasyon eğitimleri belli kontenjanlar dahilinde olmaktadır.Bu eğitimi vermek isteyen üniversiteler Yükseköğretim Kuruluna istediği bölümleri talep ederek kontenjan sayılarını da belirleyerek başvururlar.

Her üniversiteye aynı sayıda kontenjan açmak mümkün olmadığı için başka üniversitelere de başvuru yapılabilir. YÖK onayı olan ve gerekli şartlar incelendikten sonra kabul edilen üniversitelerin her yıl kontenjan sayıları değişmektedir.

Program açılan her üniversite, kontenjanın bir kısmını kendi lisans öğrencilerine bir kısmını da  başka üniversitelerden mezun olan adaylara ayırmaktadır.

Pedagojik formasyon sertifika programları örgün, uzaktan ya da karma olabilir. Bu üniversitelerin altyapısı ve kendi tercihlerine bağlıdır.

Her üniversitede değişmekle birlikte ortalama 2 bin TL civarı ücretlendirme olmaktadır.

pedagojik formasyon4

Formasyon ilanları sene boyunca yayınlanmaktadır.

Pedagojik Formasyon eğitimleri üniversitelerin sadece eğitim öğretim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılmaktadır. Yeterli öğretim görevlisi olmayan üniversitelerde ve alanlarda program açılmamaktadır.
AÖF mezunları eğer bu bölümlerden birinden mezun ise başvuru hakkına sahiptirler.
Okullarda kadrolu öğretmen için atanmanız için ya da okullarda çeşitli nedenlerden dolayı açılan öğretmen açıkları için  sözleşmeli olarak çalışabilirsiniz.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Bu programlar için yaş sınırı yoktur. Çünkü, ülkemizde öğretmen olmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğitim yolunda atılan adımlar size ve çevrenize olumlu olarak geri dönecektir.

Güncel pedagojik formasyon ilanlarını ve haberlerini sitemizden takip edebilir, android uygulamamızı indirip her an haberleri cebinize alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 140 YORUM
 1. Yeliz diyor ki:

  Hocam Merhaba,
  Ben uzaktan eğitim Formasyona yeni kayıt oldum. Fakat ikinci dönem şehir değiştirme durumum var. Gideceğim şehirde formasyona tekrar başvurursam ve kazanırsam, (1 inci dönem tüm derslerimi verdiğimi varsayıyorum.)
  -beni 2. dönemden başlatırlar mı?
  -yoksa 1 dönem beklemeye mi alırlar?
  Saygılarımla

 2. Özlem diyor ki:

  Mrb hocam ben işletme mezunuyum formasyon almayi düşünyrm ama atamalrda 2.öncelik var bu durum kafami karistryr yani biz formasyom alanlara sira nasil gelcek yoksa formasyonu bosuna mi almiş olcaz. Birde devlette ücretli ögretmnlik yapabilrmyz ya da özelde nedir iş imkanlari teşşekürler.

  1. Demir diyor ki:

   ÜCretli öğretmenlik yapabilirsiniz ama dediğiniz gibi atamanız ikini öncelikli olduğundan sözleşmeli öğretmenlik şansınız çok yüksek değil malesef.

 3. Fesih diyor ki:

  İletişim fakültesi mezunları formasyon aldıkları takdirde hangi branşlarda öğretmenlik başvurusu yapabilirler

  1. Demir diyor ki:

   Gazetecilik Alanının;
   • Yazılı Basın Muhabirliği
   • TV Muhabirliği
   • Sayfa Sekreterliği
   • Foto Muhabirliği
   dallarının alan/dal dersleri
    Diğer alanların Gazetecilik Alanına ait alan/dal
   dersleri ve modülleri
    Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri

 4. Gülsüm diyor ki:

  Merhabalar ben sosyoloji okuyorum cap yapmayi dusunuyorum cap yapacagim alan ise psikoloji bolumu cap yapamazsam eger pedogojik formasyon alip ozel okullarda rehber ogretmeni olabiliyormuyum ?

  1. Demir diyor ki:

   Sosyoloji bölümü mezunu olarak rehber öğretmenlik yapamazsınız.

 5. Elif diyor ki:

  Merhaba ben işletme den formasyon alicam aynı zamanda ilahiyat okuyorum formasyon ikisi için de geçerli olur mu eğitim fakültesi olmaz dedi sormak istedim bide pazarlama dan alınca muhasebe için de kullanabilir miyiz?

  1. Demir diyor ki:

   Aldığınız formasyon belgesi lisans mezunu bölümleriniz için geçerli olacaktır.

 6. Gülsüm diyor ki:

  Sanırım şu an için açık formasyon başvurusu yok.istanbul da bahar dönemi için formasyon açması beklenen okullar varmıdır

  1. Demir diyor ki:

   İstanbul’da yok malesef şu anda. Bahar da açılabilir.

 7. Havva diyor ki:

  Merhaba bende isletme lisans mezunuyum formasyon almak istiyorum ama yakin yerlerde acik universiteler yok acaba kocaeli yada istanbul olmadi sakaryada acilabilirmi

  1. Demir diyor ki:

   Açabilir ancak kesin bir şey demek doğru olmaz.

 8. Tuğçe diyor ki:

  Merhaba Ben Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tasarım Mezunuyum .Resim Bölümünden formasyon alıp özel okullarda öğretmenlik yapabilirmiyim ?

  1. Demir diyor ki:

   TTK 80 sayılı karar da hangi bölümlerin öğretmenlik yapabileceği belirtilmiştir. Bölümünüz bu alanlar içerisinde yer almamaktadır. Kontrol edebilirsiniz http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

 9. Büşra diyor ki:

  Bu yıl kamu yönetimi bölümünden mezun olacağım inşallah. Formasyon almak istiyorum. Ama ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Birisi yardımcı olabilir mi ?

  1. Demir diyor ki:

   Duyuruları takip edin. Başvuru yapmak istediğiniz üniversite bölümünüz için kontenjan açtığında başvuru yapabilirsiniz.

 10. Leyla diyor ki:

  Merhabalar formasyon alınırken öğrenmenlik başvurusu yapılabilir mi çünkü bazı okullar sınavdan sonra veriyor belgeyi? Teşekkürler.

 11. ezgi diyor ki:

  merhabalar , ben harita muhendisligi okuyorum formasyon alirsam muhendislikten tekrar kpss yi deneme sansim kaliyormu? eger kaliyorsa ikisi icin o yilki kpssde ogretmenlik ve muhendislik icin atama sansi varmi ikisi icinde?

 12. Ayşenur diyor ki:

  Merhaba; lisans işletme bölümü mezunuyum.Ayrıntılı bilgi verirmisiniz rica etsem hocam? Formasyon hakkında hiç bir bilgim yok.

  1. Demir diyor ki:

   Formasyon alabilirsiniz. Ne öğrenmek istediğiniz sorarsanız daha net bilgi verebiliriz.

 13. okan diyor ki:

  merhabalar psikoloji mezunuyum. pedagojik formasyonda nasıl rehber öğretmenliği seçebiliyoruz, rehber öğretmeni olabiliyormuyum?

 14. FATMA diyor ki:

  AOF İŞLETME MEZUNLARI FORMASYON ALABILIR MI ?

  1. Demir diyor ki:

   Alabilir.

 15. Ferdi diyor ki:

  Aldığımız bu formasyon derslerini başka bir eğitim programında kuaf edebiliyor muyuz? Edilmiyor diye duydu kredi farkından dolayi

 16. buket diyor ki:

  alese hiç girmeden formasyon alabilrmiyiz

 17. Aysima diyor ki:

  Ege Üniversitesi formasyon verecek mi

  1. Demir diyor ki:

   ege henüz bir açıklama yapmadı.

 18. Hatice Aydın diyor ki:

  Uzaktan eğitim olarak kamu yönetimi için formasyom alma şansımız nedir? Bu dönemde açılma şansı varmı? Uzaktan eğitim olarak seçme şansımız nedir?

  1. Demir diyor ki:

   Uzaktan eğitim veren üniversiteler çok kısıtlı. Bu dönemde olmayabilir.

 19. Derim diyor ki:

  Merhaba ben el sanatları önlisans mezunuyum formasyon alabilirmiyim acaba

  1. Demir diyor ki:

   Formasyon alabilmeniz için lisans mezunu olmalısınız.

BİR YORUM YAZ